Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frankfurt

Frankfurt nad Mohanem

se nachází ve středu Německé spolkové republiky ve spolkové zemi Hessensko. Frankfurt je multikulturním velkoměstem s nádechem Ameriky, jehož charakter je často srovnáván s New Yorkem, proto Frankfurt Němci rádi přezdívají na Big Ebble (New York Američani nazývají Big Apple). Frankfurt je také přezdíván Bankfurt, protože je finančním srdcem Evropy, v jehož centru sídlí bankovní instituty světového významu. Tato oblast Frankfurtu se nachází na jednom břehu řeky Mohanu (Main) a je označována Mainhattan [1]. Frankfurt nad Mohanem je důležitým veletržním městem a pro Evropu významným dopravním uzlem. Návštěvníci zde najdou jedno z nejfrekventovanějších evropských letišť.

 Geografie

Frankfurt nad Mohanem se nachází ve střední části Německa a rozprostírá se na obou březích řeky Mohanu (Main) v německé spolkové zemi Hesensko. Rozprostírá se na ploše 24.830,6 hektarů, ze severu na jih čítá délku 23,3 km, z východu na západ 23,4 km. Obvodová hranice města je dlouhá 113 km. Nejvyšším bodem Frankfurtu je Berger Warte (212 m.n.m.), nejnižším je břeh Mohanu v oblasti Frankfurt/Sidlingen/Okriftel (88 m.n.m). Centrem města je Hauptwache, které je zároveň dopravním uzlem a nákupním centrem. Délka břehu řeky Mohan v rozmezí hranic Frankfurtu je 16 km.

 Historie

První zmínky o Frankfurtu jsou z konce 8. století n.l. O rozvoj Frankfurtu se významně zasloužil císař a král Karel IV., který v roce 1356 zakotvil ve Zlaté bule vyšší význam města jako centra pro korunovaci králů a císařů. Od tohoto století se Frankfurt stal důležitým obchodním a veletržním centrem střední Evropy, což výrazně ovlivnilo podobu města. Centrum Frankfurtu a jeho typická historická silueta byla bohužel po bombardovacích náletech druhé světové války kompletně zlikvidována. Po druhé světové válce dostal Frankfurt podobu protikladů - vedle znovuvybudovaného malého středověkého centra zde najdeme moderní oblast s ocelovými mrakodrapy. Fotografie starého Frankfurtu si můžete prohlédnout zde [2].


 Obyvatelstvo

Frankfurt nad Mohanem je páté největším město Německa (Berlín (3,5 mil.), Hamburk (1,8 mil.), Mnichov (1,5 mil.), Kolín nad Rýnem (980.000), Frankfurt nad Mohanem (660. tis. obyvatel)). Frankfurt je multikulturním městem, ve kterém se nachází obyvatelé ze 180 národů, podíl cizinců se odhaduje na čtvrtinu veškerého obyvatelstva. Frankfur je také znám jako město s největším podílem singles - více jak polovina domácností má jen jednoho člena.

Frankfurt nad Mohanem je centrem nejatraktivnějšího a hospodářsky nejsilnějšího evropského regionu. Jeho centrální poloha nabízí skvělou infrastrukturu, která láká především bankovní instituty.

 Bankovní centrum

Frankfurt je nejdůležitější evropskou bankovní a burzovní metropolí. Banky stojí také za zrodem nového symbolu Frankfurtu - tzv. Skyline [3], které tvoří nejmodernějšími mrakodrapy jako důkaz hospodářské síly, moci a bohatsví bank. Ve Frankfurtu sídlí až 315 kreditních institutů a 175 zahraničních bank (Brožura Daten, Fakten, Zahlen; vydavatel: Presse- und Informationsamt der Stadt Frankfurt am Main). Sídlo zde našla Bundesbank (Německá národní banka), Deutsche Bank, od roku 1998 zde sídlí také Evropská centrální banka [4]. Největší úřední budovou v Evropě je mrakodrap Komerční banky - Commerzbank (300 m včetně antény).

Frankfurtská burza

Frankfurtská burza se nachází v centru města a místními je označována za Kapitalistendom (chrám kapitalistů). Před budovou stojí bronzové sochy burzovních makléřů: medvěd a býk. Býk je se svou vztyčenou hlavou vzhůru znakem vzrůstající ceny, naopak medvěd je symbolem těžkopádných, klesajících kurzů. Historie Frankfurtské burzy sahá až do 9. století, avšak první důležitý krok se stal v roce 1585, kdy se nejdůležitější a největší velkokupci dohodli na tzv. Burs, jehož účelem bylo stanovit a sjednotit hodnotu mincí z různých regionů. Dnes je Frankfurtská burza třetí největší na světě (1. místo patří New York Stock Exchange, 2. místo obsadil Nasdaq) a rozprostírá se na vícero místech ve Frankfurtu. Nejstarší budova je dnes určena především pro televizní přenosy a dále pak pro návštěvníky. [5]

 Doprava

Frankfurt je důležitým dopravním centrem Evropy mezinárodního charakteru.

 Nádraží vlakové a autobusové

Frankfurtské nádraží je jedním z nejdůležitějších a největších dopravních uzlů Evropy. Budova nádraží je zároveň architektonickým skvostem své doby, která v roce 2006 prošla kompletní rekonstrukcí - čelo budovy zdobí Bůh Atlas. Za jeden den projede nádražím přes 360.000 cestujích (dle zdrojů Německých drah Deutsche Bahn [6] ročně 90 miliónů pasažérů) a kolem 1.800 vlaků. Frankfurtské nádraží je také označováno za jedno z nejbezpečnějších v Německu. Součástí vlakového nádraží je autobusové nádraží. Autobusové linky mezi Českou republikou a Německem zajišťují společnosti Eurolines, Transtour Ostrava a FONKA Příbram.

Letiště

Zcela mimořádný význam má letiště ve Frankfurtu. Letiště je na třetím místě v Evropě a osmém na světě v počtu přepravených osob [7], na druhém místě v Evropě a na šestnáctém na světě v počtu vzletů a přistání [8] a konečně v objemu přepravovaného nákladu je na druhém místě v Evropě a na sedmém celosvětově [9].

Místní doprava

Městská doprava je zastoupena spolkem RMV Rhein-Main-Verkehrsverbund [10], který je největší v Evropě. Propojuje 15 krajů, 4 velkoměsta, spravuje oblast velkou 14.000 km2 a čítá přes 10.000 zastávek. RMV přepravuje ročně přes 600 miliónů cestujících. RMV ve Frankfurtu zajišťuje dopravu autobusovou (Büsse), metro (U-Bahn a S-Bahn) a tramvaje. Frankfurtské metro, tzv. U-Bahn spravuje dceřinná společnost VGF Verkehrsgesellschaft Frankfurt. Pod RMV dále spadá RE (Regionalexpress), SE (Cityexpress) a RB (Regionalbahn). Křižovatkou pro všechny spoje jsou zastávky Hauptwache a Konstablerwache [11].

 Automobilová doprava

Důležitým bodem pro automobily je křižovatka Frankfurter Kreuz, která propojuje dálnice ze všech světových stran a propojuje tak sponice od Hamburku do Baslu či z Düsseldorfu do Mnichova. Denně zde projede předs 300.000 vozidel.


Kultura a umění

 Divadla a koncertní sály

Ve Frankfurtu nad Mohanem je až 33 divadel. Nejznámější budovou je Alte Oper (stará opera) [12]. Budova opery byla válkou kompletně zničena. Správa města se však zasadila na počátku 80. let 20. století o jeho znovuvybudování. Frankfurt tak získal mezinárodně uznávané kulturní centrum, ve kterém se ročně pořádá až 400 různých představení. Dalšími významnými centry je například English Theater [13], které prezentuje divadelní kousky z celého světa, Fritz-Rémond-Theater (divadlo komedie v prostorách Zoologické zahrady) [14], Oper/Balett Frankfurt [15] či Tigerpalast (zážitková gastronomie a muzikály) [16].

Muzea

Frankfurt nad Mohanem nabízí nejrozmanitější paletu muzeí. V tomto regionu naleznete 40 muzeí, které ročně navštíví přes 2 milióny návštěvníků. Nejznámější oblastí je Museumsufer [17], které se nachází na břehu řeky Mohan mezi mosty Eisernen Steg a Friedensbrücke. Mezi nejvýznamnější frankfurtská muzea patří Německé filmové muzeum, rodný dům J.W. Goetheho [18], das Städel [19], das Jüdische Museum, das Architekturmuseum, das Naturmuseum Senckenberg a das Kommunikationsmuseum. Nejznámější muzejní budovou je das Museum für moderne Kunst, která je postavena ve tvaru kousku dortu. Budovu naleznete v blízkosti frankfurtského chrámu Dom v centru města. Milovníkům malířství a sochařství nabízí Frankfurt přes 100 galerií.

 Komunikace - Tisk, Rádio, Film, Televize

Ve Frankfurtu se nachází přes 2.000 společností, které pracují v komunikačním průmyslu - od klasických reklamních agentur po velké mediální koncerny. Na území Frankfurtu působí až 9 denních tiskovin (včetně center zahraničních novin), z toho nejznámější je Frankfurter Allgemeine Zeitung a Frankfurter Rundschau, necelých 200 vydavatelství a nakladatelství, cca. 80 filmových produkcí. Největší televizí je Hessische Rundfunk [20], který se navíc podílí na programové nabídce televizních stanic ARD - das Erste, ARTE, 3Sat a Phönix. Sídlo zde má i tisková a informační agentura Reuters. Dále pak se zde nachází kolem 10 programových regionálních stanic (Brožura: Daten, Fakten, Zahlen; vydavatel: Presse- und Informationsamt der Stadt Frankfurt am Main).

 Známé osobnosti

Mezi známé osobnosti spojené s Frankfurtem řadíme spisovatele J.W. von Goetheho a F.Schiller, filozofa T.W. Adorn, ve Frankfurtu se narodila židovská dívka Anne Franková, autorka knížky Deník Anny Frankové či rod bohatých bankéřů Rotschildových.


Turismus

Frankfurt ročně navštíví přes 2,3 miliónů turistů, z nichž polovinu tvoří cizinci. Průměrná doba návštěvy je 1,7 dne. Toto číslo tvoří především služební cesty obchodníků. Ve Frankfurtu se nachází přes 180 hotelů a pensionů, z toho 11 luxusních hotelů, tzv. First-Class-Hotels. Ve Frankfurtu sídlí přes 80 zahraničních konzulátů a úřadů ze 60 zemí.

 Veletrhy a výstavy

Frankfurt patří mezi největší veletržní a výstavní centra [21] v Evropě co do počtu návštěvníků a vystavovatelů. Ročně pořádají Frankfurtské veletrhy přes 300 veletrhů a výstav doma i v zahraničí, v samotném Frankfurtu se koná cca. 40 výstav. Největším a nejprestižnějším veletrhem je IAA - Internationale Automobilausstellung, které navštíví přes 2 mil. návštěvníků, Buchmesse knižní veletrh, Internationale Frankfurter Messe Ambiente či Internationale Frankfurter Messe Tendence a hudební veletrh Pro Light & Sound. Díky kongresovému centru Congress Center Frankfurtského veletrhu se tak Frankfurt stává nejatraktivnějším kongresovým centrem mezinárodního významu.

 Nakupování

Nejdelší a nejfrekventovanější ulicí je Zeil [22], [23], nejstarší Hauptwache a Konstablerwache, kde se každý čtvrtek a sobotu konají místní zelinářské trhy. V pátek se koná velký trh zeleniny a sýrů na Schillerstrasse. V sobotu na Mainufer se konají od 8:00 do 14:00 bleší trhy. Směsici malých specializovaných obchůdků a butiků nabízí okolní uličky v blízkosti náměstí Schweizer Platz ve čtvrti Sachsenhausen [24] a Berger Strasse ve čtvrti Bornheim [25]. Nejluxusnější nákupní ulicí je Goethestrasse [26], ve které jsou exklusivním sortimentem zastoupení všichni nejvýznamnější světoví designéři.

 Pohostinství

Symbolem Hessenska je jablko. Místní pijí oblíbený jabčák (nářečím zvaný Ebblwoi, který obsahuje kolem 5 % alkoholu), děti pijí jablečný střik Apfelschorle. V typických frankfurtských restauracích si můžete objednat Frankfurter Grüne Sauce (brambory s pikantní omáčkou z drcených bylinek a s vařeným vejcem), ochutnat Handkäs mit Musik (tvarůžky na octě s kmínem a chlebem) či známé frankfurtské klobásky Frankfurter Würstchen. Multikulturní charakter Frankfurtu nabízí bohatou paletu kafeterií, barů či restaurací s mezinárodní kuchyní (až 2.500 gastronomických zařízení). Za nejznámější je považováno Café Hauptwache [27], které vzniklo v původních prostorách Frankfurtská věznice či pojízdná tramvaj Ebbelwoiexpress. [28]

Regionální slavnosti

Mainfest je každoročně pořádán v srpnu a jde o oslavu řeky Mohanu podél jejího pobřeží. Mainfest nabízí kulturní program, který se podobá českým poutím. Tyto slavnosti začínají pravidelně v pátek a jsou ukončeny v pondělí velkolepým ohňostrojem.

Museumsuferfest pořádá úřad pro multikulturní záležitosti Amt für multikulturelle Angelegenheiten pravidelně o víkendu na přelomu srpna/září. Tyto slavnosti jsou někdy přezdívány na Frankfurter Bühne (Frankfurtské pódium), jehož účelem je bohatá programová prezentace umělců 80 národů na břehu Mohanu. Tato společenská akce je vysoce ceněna nejen laickou, ale i odbornou veřejností. Součástí Museumsuferfest je také otevření dveří všech muzeí města Frankfurt návštěvníkům. Návštěvníci mají možnost za minimální poplatek navštívit všechna muzea.

Nacht der Museen - Noc muzeí je akcí, která se uskutečňuje pravidelně o letních prázdninách. Muzea a galerie Frankfurtu otevřou své brány od 18:00 do 02:00 hodin.

Frankfurter Weihnachtsmarkt, vánoční trhy jsou slavnostně otevřeny měsíc před Štedrým večerem, původním místem konání byl vždy Römerberg. Dnes se trhy rozprostírají na následující území Frankfurtu: Paulsplatz, Liebfrauenberg, Neue Kräme, Fahrtor, Mainkai, Zeil a Konstablerwache.

Dippemess [29] se pořádá vždy na jaře (tzv. Frühjahr Dippemess - duben/květen) a na podzim (tzv. Herbst Dippemess - září), místem konání je tzv. 'Festplatz am Ratsweg.

Sommerfest Opernplatz se pořádá vždy na přelomu června a července na náměstí před budovou Alte Oper. Součástí této slavnosti je zapojení dospělých k dětským hrám.

Bundesäppelwoifest je národní slavností jabčáku. Koná se vždy poslední srpnový víkend v roce okolí města Hanau, které je výchozím bodem pro tažení slavnosti po hesenských vinných ulicích.

 Tipy na výlet

Výlety za historií - Römerberg a Rathaus Römer je středem historického centra města Frankfurt. Fasádu Frankfurtské radnice zdobí sochy císařů Friedricha Barbarossy, Ludvíka IV., Karla IV. a Maximiliána II.. V budově radnice se nachází Kaisersaalem - císařský sál s 52 portréty císařů životní velikosti - od Karla Velikého, přes Karla IV., Rudolfa II. až po Franze II.). Vedle Römerbergu se tyčí středověká katedrála Dom, která je hlavním katolickým kostelem [30] a ve které byl mimojiné korunován i Karel IV. V kostele Paulskirche zasedal v letech 1848/1849 německý parlament v rámci národního shromáždění a das Goethe-Haus, rodiště J.W. Goetheho.

ZOO se nachází v centru Frankfurtu a nabízí svým návštěvníkům až 5.000 zvířat 600 živočišných druhů. Frankfurtské ZOO je zvláštní svým architektonickým řešením, protože se dělí na podzemní a nadzemní prezentaci. Další zvláštností Frankfurtského ZOO je možnost pronájmu zasedacích místností či možnosti uspořádání slavností v prostorách za účasti vybrané zvěře. V areálu Frankfurtského ZOO se také nachází komediální divadlo Fritz-Rémond-Theater[31].

Palmengarten je zelenou oázou v centru Frankfurtu. Palmengarten svým návštěvníkům nabízí celoročně stálou exotickou výstavu až 3.000 druhů rostlin, která je navíc obměňována různými společenskými akcemi - výstavy, koncerty, divadlo, apod.

Main Tower je nejvýše položená restaurace ve Frankfurtu. Na špici tohoto mrakodrapu je vyhlídková terasa [32].

Návštěva Kleinmarkthalle (Frankfurtské tržiště) se nachází mezi Domem a Konstablerwache a nabízí návštěvníkům gurmánskou všehochuť.

Goetheturm je největší a nejstarší vyhlídkovou věží ve Frankfurtu. Tuto věž najdeme v lese části obce Sachsenhausen.

 Správa města

Magistrát města Frankfurt zastupuje hejtmanka Petra Rothová. Hlavní členové městské rady jsou voleni na 6 let, dobrovolní členové na 5 let. Zastupitelstvo města tvoří 93 členů, z čehož většina patří CDU. Každá část Frankfurtu je zastoupena místním radou (16 členů), jejichž účelem je zastupovat jednotlivé obce na magistrátě. Tito členové jsou voleni na 5 let. Na magistrátě působí komunální zastoupení cizinců, tzv. KAV Kommunale Ausländer- und Ausländerinenvertretung složené z 37 členů, jejichž úkolem je zastupovat zájmy zahraničních občanů města Frankfurt.

 Partnerská města

Frankfurt uzavřel partnerství s následujícími městy: Praha, Budapešť, Krakov, Lyon, Birmingham, Miláno, Toronto, Tel Aviv, Kairo, Guangzhou (Chile), Granada (Nikaragua), Deuil-La-Barre a východoněmecké Lipsko.

 Městské čtvrti

ObvodObyvatelRozloha obvoduOd kdy obvod Frankfurtu
Altstadt (Staré město)3.4730,477 km2794
Bahnhofsviertel (Nádražní čtvrť)2.5050,525 km21888
Bergen-Enkheim17.08812,541 km21977
Berkersheim3.1453,210 km21910
Bockenheim a Rebstock31.2895,401 km21895
Bonames6.4143,353 km21910
Bornheim25.8612,780 km21877
Dornbusch18.0952,325 km21946
Eckenheim14.1202,347 km21910
Eschersheim14.1283,339 km21910
Fechenheim15.8947,180 km21928
Flughafen Airport30120,000 km21979
Frankfurter Berg5.1672,185 km21996
Gallusviertel26.2874,301 km21888
Ginnheim15.8632,701 km21910
Griesheim21.3364,200 km21928
Gutleutviertel5.2612,257 km21888
Harheim3.9394,841 km21972
Hausen6.8371,255 km21910
Heddernheim a Nordweststadt15.8632,488 km21910
Höchst12.3134,709 km21928
Innenstadt (Vnitřní město)3.2281,554 km21333
Kalbach5.2406,100 km21972
Nied16.9183,723 km21928
Nieder-Erlenbach4.0878,340 km21972
Nieder-Eschbach11.7446,350 km21972
Niederrad22.7192,894 km21900
Niederursel15.8448,023 km21910
Nordend53.9874,744 km21877
Oberrad11.9412,745 km21900
Ostend27.0906,432 km2794
Praunheim a Römerstadt15.8504,556 km21910
Preungesheim8.6483,660 km21910
Riedbergca. 15.0002,660 km22004
Riederwald4.9323,660 km21909
Rödelheim17.7255,145 km21910
Sachsenhausen54.83259,192 km21390
Schwanheim a Goldstein20.10617,727 km21928
Seckbach9.8968,041 km21900
Sindlingen8.7905,151 km21928
Sossenheim15.4235,969 km21928
Unterliederbach14.3485,877 km21928
Westend24.7294,092 km21860
Zeilsheim11.8404,300 km21928